Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Linki do ważnych akcji polityczno-społecznych
Autor Wiadomość
Dis


Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-02-29, 21:07   Linki do ważnych akcji polityczno-społecznych

Chciałabym założyć nowy temat. Myślę, że dział "Polityka" jest dobry, ale może administratorzy uznają, że inny dział będzie lepszy.

W tym miejscu proponuję umieszczać linki (wraz z krótkim opisem) do stron, gdzie są akcje zbierania podpisów. Powinny to być akcje związane z polityką lub akcje społeczne, ale raczej nie o komercyjnym charakterze (tak aby ktoś się nie przyczepił). Otwarta jest sprawa np. ogłoszeń dotyczących zbierania pieniędzy na jakiś cel charytatywny. Ja na razie nie będę umieszczać takich rzeczy, ale może inni uznają, że jest to stosowne.
------
Pierwszy link: Sprawa Aleksaniana (uwięziony w Rosji) Chodzi o wiceprezesa Jukosu. Został on aresztowany, a jest ciężko chory. Trafił wprawdzie do szpitala, ale warunki w szpitalu są gorsze niż w areszcie. Władze Rosji usiłują wymusić na nim zeznania obciążające Chodorkowskiego (już skazany, ale wyrok mu się kończy, a władze chcą go zatrzymać w więzieniu). Więcej można przeczytać w linku. Jest tam też odesłanie do akcji zbierania podpisów.
 
 
kurp 


Posty: 29
Skąd: W-wa
Wysłany: 2008-03-03, 20:07   

Na prawarodzicow.pl ze wszech miar słuszna inicjatywa…
Cytat:
Pomysł odgórnego decydowania o momencie startu edukacji naszych dzieci jest niebezpiecznym precedensem na przyszłość. Dziś bowiem Ministerstwo chce obniżyć wiek szkolny tylko o rok, ale kolejny minister może przecież obniżyć wiek szkolny o kolejny rok, albo nawet dwa. Nie ma na to naszej zgody i żądamy wycofania się z przedstawionych propozycji. Dzieci nie są własnością tego lub innego Ministra Edukacji, lecz należą przede wszystkim do rodziców.
_________________
Krzysztof Pochmara
 
 
Farin 


Posty: 93
Skąd: Pabianice
Wysłany: 2008-03-30, 08:42   

http://ratujtybet.org/DZIALAJ

http://ratujtybet.org/akt...ie_flaga_Tybetu
Fajnie by było jakbyśmy ruszyli 4 litery i coś zrobili. Nawet najmniejszego.
_________________
"Są dwie rzeczy bezgraniczne:
wszechświat i ludzka głupota. Co do wszechświata nie mam pewności." A. Einstein
 
 
Asuryan 
Król Bogów

Posty: 3356
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-30, 13:23   

Farin napisał/a:
Fajnie by było jakbyśmy ruszyli 4 litery i coś zrobili. Nawet najmniejszego.

A róbmy, byle nie jako forum, które w założeniach jest apolityczne.
_________________
"Sometimes known as the Phoenix King, Asuryan was the king and the most powerful deity of the pantheon of Eldar gods. He was believed to be the psychic might of the whole universe."
 
 
Wulf 
wilczy błazen


Posty: 1381
Skąd: Łódź
Wysłany: 2008-03-30, 18:41   

Jutro jest w Łodzi w Manufaktusze chyba Tybetowa inicjatywa jakaś ;) Jest więc okazja ruszyć dupę :D Jakby coś - więcej info na GG/PW :)
 
 
Dis


Posty: 12
Skąd: Kraków
Wysłany: 2008-06-13, 22:27   

Asuryan napisał/a:

A róbmy, byle nie jako forum, które w założeniach jest apolityczne.


Skoro tyle dyskutujemy o polityce to raczej trudno udawać apolityczność. Można jedynie powiedzieć, że cele polityczne poszczególnych członków są różne. Może różnopolityczne, zamiast apolityczne. Przy okazji: trudno jest wyznaczać granicę między tym co polityczne, a tym co apolityczne. Właściwie wszystko w jakiś sposób jest polityczne.

Tym razem jednak coś może mniej politycznego: protest w sprawie piłki nożnej , związany oczywiście z wczorajszym nieszczęsnym meczem Polska-Austria. Nie chodzi o zmianę wyniku (bo to niestety niemożliwe), ale o wprowadzenie na przyszłość na mecze sędziego technicznego, który oglądając mecz na monitorze, będzie mógł wpływać, po powtórkach wideo, na decyzje sędziego głównego. W tej chwili sytuacja jest taka, że nawet gdy błąd sędziego był ewidentny (nawet w bardziej drastycznych przypadkach niż nasz) nie ma możliwości zmiany decyzji sędziego. Możliwa jest co najwyżej jego dyskwalifikacja, ale decyzje zostają w mocy.
 
 
kurp 


Posty: 29
Skąd: W-wa
Wysłany: 2008-06-13, 22:43   

Ja tam uważam, że odrobina nieprzewidywalności to akurat ważny składnik każdego meczu ;)
A Polakom, nim nauczą się w piłce wygrywać, życzymy, by nauczyli się przegrywać z klasą... :roll:
_________________
Krzysztof Pochmara
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5171
Wysłany: 2008-07-22, 21:36   

Tym postem chciałabym zachęcić wszystkich Forumowiczów do codziennego klikania w podane poniżej linki akcji charytatywnych. Klikajacego nic to nie kosztuje, za każde kliknięcie płaci sponsor (ale tylko za jedno dziennie). Dzięki tym kliknięciom ogólna suma rośnie. I jeszcze jedno - można mieć pewność, że pieniądze zostaną przeznaczone na konkretny cel...

http://www.thehungersite.com/ - na stronie jest 6 zakładek
http://www.zmilosciserc.pl/donate.php
http://www.polskieserce.pl/
http://www.habitat.pl/domek.aspx?noban=1
http://www.okruszek.org.pl/
http://www.pajacyk.pl/

Dziękuję.
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2008-08-15, 01:31   

The Olympic Handshake
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5171
Wysłany: 2009-04-28, 12:53   

Przed chwilą przeczytałam ten artykuł na Wirtualnej. I jak nie lubię akcji zbierania podpisów i publicznego tupania nogami, tak chyba wystosuję protest. A miało być społeczeństwo otwarte, niech ich...! :evil:
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 19959
Wysłany: 2009-04-28, 13:37   

:!: :!: :!: :!: To musi być q...a jakiś dowcip :!: :!: :!: :!: Ciekawe, jakie lobby stało za tym potworem? Jednak wizja płatnego internetu przed nami. I to płatnego nie za dostęp - to nie dziwi. Ale za treść. Cóż, na wszystkie demony piekieł, broni, dajmy na to, forum wędkarskiemu ograniczyć dostęp do jego treści za odpłatnością? NIC. Zatem po co chcą z internetu zrobić kablówkę? Przyłączę się do rzucających kamienie, jeśli dojdzie do tego.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Tomasz 
Kain Czarny


Posty: 3742
Skąd: Skraj Nieba
Wysłany: 2009-04-28, 14:24   

Wygląda to jak ponury żart. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że po 11 września zaczynamy funkcjonować w jakiejś chorej rzeczywistości, która z wolnością, dążeniem do szczęścia itd nie ma nic wspólnego. Jak zaczną mnie całkiem kontrolować co do tego, co wypisuję np. tutaj na forum to już nadejdzie czas opuścić Stary Kontynent i pożeglowaćgdzieś za wolnością. Cała nadzieja tylko w tym, że w końcu socjaliści przegrają w UE i zacznie to iść w dobrym kierunku, bo w Europie bez UE nie ma przyszłości, będzie trzeba wzorem dawnych emigrantów wyjeżdżać gdzieś za morza i oceany
_________________
"Różnorodność warto celebrować, z niej bowiem rodzi się mądrość." Duiker, historyk imperialny (Steven Erikson "Malazańska Księga Poległych")
 
 
Metzli 
Diablica


Posty: 3546
Skąd: Wrocław
Wysłany: 2009-04-28, 19:35   

Tomasz napisał/a:
Wygląda to jak ponury żart. Coraz częściej odnoszę wrażenie, że po 11 września zaczynamy funkcjonować w jakiejś chorej rzeczywistości, która z wolnością, dążeniem do szczęścia itd nie ma nic wspólnego.


A to wszytko w imię obrony szczęścia, wolności itd... Jak zazwyczaj omijam takie akcje dużym łukiem, tak tym razem wzięłam w tym udział. I mój podpis dołączył do wielu innych.

A poza tym, jak piszą autorzy tej: Dotarły do nas informacje, że w komunikatorze Gadu-Gadu, którego właścicielem jest firma G-G network nie można ustawić statusu z adresem do strony naszej akcji.

Sprawdziłam i faktycznie. Ustawiony status nie jest widoczny dla innych. Wolność słowa, tak?
_________________
Ale to mnie nie wzrusza
W mojej głowie wciąż susza
Bo parasol określa ich byt

Metzliszcze - 12.06
 
 
Kennedy 
Sepulka


Posty: 601
Skąd: Chasm City
Wysłany: 2009-04-28, 20:41   

Metzli napisał/a:

A poza tym, jak piszą autorzy tej: Dotarły do nas informacje, że w komunikatorze Gadu-Gadu, którego właścicielem jest firma G-G network nie można ustawić statusu z adresem do strony naszej akcji.

Sprawdziłam i faktycznie. Ustawiony status nie jest widoczny dla innych. Wolność słowa, tak?

Spoko, wszystko można obejść.
http://tinyurl.com/stopcenzurze
hehe.

Przyznam, że nie bardzo mi się to podoba. Właściwie to wcale.
 
 
Prev 
Wina Korwina


Posty: 751
Skąd: Z Twojego ekranu
Wysłany: 2009-04-28, 22:32   

Spoko panie i panowie, mamy poparcie wielkiego przedwiecznego.
http://img168.imageshack....beztytuudgc.jpg
_________________
Zapraszam na bloga - http://wirtokracja.blogspot.com/
I zawsze tak wypadnie, że ten, kto ci nie jest przyjacielem, żądać będzie od ciebie neutralności, a ten kto ci jest przyjacielem, żądać będzie otwartego wystąpienia z bronią. - N. Machiavelli
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 19959
Wysłany: 2009-05-05, 23:14   

Te kuriozalne "pakietowanie" internetu przepadło w projekcie Komisji Europejskiej. Dostęp do internetu został uznany za jedno z podstawowych praw obywatela UE, które może być ograniczone tylko na mocy orzeczenia sądowego. Czyli: nie wyszło źle.

Choć to będą dyrektywy. Te zaś wyznaczają państwom cele do osiągnięcia. Sposób ich osiągnięcia (jakie rozwiązania prawne zastosować), należy już do państwa. Zatem spodziewać się należy, że w Polsce może to być jeden ze środków karnych (odcinanie, ograniczanie dostępu do internetu). Przy niejasnościach i rozbieżnościach związanych z kwestią legalności ściągania dla siebie "produktów" chronionych prawami autorskimi (filmów, muzyki), na prywatny użytek (bo ściąganie i rozpowszechnianie za odpłatnością to przestępstwo jak w mordę strzelił), raczej dla "spokojnego", nie groźnego "ściągacza" może to być tylko mało skuteczny straszak.

Nadal karalne jest bez żadnych wątpliwości (i tak pewnie pozostanie), ściąganie programów komputerowych (w tym gier).
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Beata 
deformacja IU


Posty: 5171
Wysłany: 2009-05-06, 08:11   

Romulus napisał/a:
Te kuriozalne "pakietowanie" internetu przepadło w projekcie Komisji Europejskiej. Dostęp do internetu został uznany za jedno z podstawowych praw obywatela UE, które może być ograniczone tylko na mocy orzeczenia sądowego.

Chociaż tyle dobrego. Bo już zaczynałam oglądać się przez ramię w poszukiwaniu facetów z folią i zgrzewarką (jakoś tak mi się to pakietowanie kojarzy).
Teraz tylko trzeba pilnować naszych rodzimych "reformatorów", żeby nam pod bokiem jakiegoś cudeńka nie uchwalili. Jakież to optymistyczne... :P
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 19959
Wysłany: 2009-05-06, 08:57   

Własnie na Rzepie przeczytałem, że jednak to od państwa będzie zależało na mocy czyjej decyzji będzie można odcinać sieć. Ale zawsze ma przysługiwać kontrola sądowa:
http://www.rp.pl/artykul/...nonimowosc.html
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
BG 
Wyżełłak


Posty: 1863
Wysłany: 2012-11-17, 12:16   

http://www.iozn.pl/petycja/petycja.html - petycja przeciwko planom koncernów farmaceutycznych dążących przez przekupywanie urzędników UE do tego, żeby zniszczyć małe firmy sprzedające naturalne leki oparte na roślinach i niewywołujące żadnych skutków ubocznych. Żeby zmusić ludzi do stosowania drogich chemicznych leków wywołujących skutki uboczne.
Mimo że leki naturalne są stosowane od setek lat, że od setek lat wiadomo np., że winorośl poprawia krążenie, wielkie koncerny chcą zmusić drobnych sprzedawców leków roślinnych do certyfikowania ich - a procedura uzyskania zezwolenia od urzędników UE trwa trzy lata. Przez ten czas te małe firmy upadną.

Podsumowując, ta petycja służby obronie leków naturalnych i ich dystrybucji przed chciwością koncernów farmacentycznych.

Podpisałem.
_________________
Załaduj Wszechświat do działa. Wyceluj w mózg. Strzelaj.
 
 
toto 
Washington Irving


Posty: 7409
Skąd: Kirinyaga
Wysłany: 2012-11-17, 13:53   

BG, czytałeś to rozporządzenie (ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1924/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY)? Czy złapałeś się na haczyk antyszczepionkowo-homeopatycznego bełkotu? Już nazwa Instytut Obrony Zdrowia Naturalnego włącza wszystkie lampki ostrzegawcze. Jeśli coś ma być sprzedawane z informacją, że ma korzystny wpływ na zdrowie, producent musi to umieć udowodnić. Badaniami, nie stwierdzeniem, że moja babcia to jadła i dożyła stu lat, a jej siostra nie jadła i umarła przed czterdziestką.

Zobaczmy, co strasznego jest w tym rozporządzeniu:
ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 1924/2006 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 20 grudnia 2006 r. w sprawie oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności napisał/a:

PARLAMENT EUROPEJSKI I RADA UNII EUROPEJSKIEJ, uwzględniając Traktat ustanawiający Wspólnotę Europejską, w szczególności jego art. 95, uwzględniając wniosek Komisji, uwzględniając opinię Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (1), stanowiąc zgodnie z procedurą określoną w art. 251 Traktatu (2), a także mając na uwadze, co następuje:

(...)

(3)
Przepisy ogólne dotyczące etykietowania są zawarte w dyrektywie 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 20 marca 2000 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich w zakresie etykietowania prezentacji i reklamy środków spożywczych (3). Dyrektywa 2000/13/WE co do zasady zakazuje posługiwania się informacjami, które wprowadzałyby nabywcę w błąd lub przypisywałyby żywności właściwości lecznicze. Niniejsze rozporządzenie powinno uzupełniać przepisy ogólne dyrektywy 2000/13/WE i ustanawiać szczegółowe przepisy dotyczące stosowania skierowanych do konsumentów oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych dotyczących żywności.

(4)
Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie do wszelkich oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych przedstawianych w przekazach o charakterze komercyjnym, w tym między innymi w ogólnej reklamie danych kategorii żywności i w kampaniach promocyjnych, takich jak np. kampanie wspierane w całości lub w części przez organy władzy publicznej. Nie powinno ono mieć zastosowania do oświadczeń przedstawianych w przekazach o charakterze niekomercyjnym, jak np. w wytycznych lub poradach żywieniowych, wydawanych przez organy i jednostki władzy publicznej odpowiedzialne za zdrowie lub w niekomercyjnych przekazach i informacjach w prasie oraz w publikacjach naukowych. Niniejsze rozporządzenie powinno mieć zastosowanie również do znaków towarowych i marek, które mogą być odbierane jako informacje żywieniowe lub zdrowotne.

(...)

(13)
Wiele oświadczeń umieszczanych obecnie na etykietach i wykorzystywanych w reklamach żywności w niektórych Państwach Członkowskich dotyczy substancji, których korzystne działanie nie zostało wykazane lub co do których nie istnieje jeszcze jednoznaczne stanowisko naukowe. Należy zagwarantować, że w odniesieniu do substancji, których dotyczy oświadczenie, uzyskano potwierdzenie ich korzystnego działania odżywczego lub
fizjologicznego.

(...)

(16)
Głównym aspektem branym pod uwagę przy stosowaniu oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych powinno być potwierdzenie naukowe, a podmioty działające na rynku spożywczym, stosując takie oświadczenia, powinny je uzasadniać.

(...)

(18) Z uwagi na pozytywny wizerunek żywności opatrzonej oświadczeniami żywieniowymi i zdrowotnymi oraz potencjalny wpływ, jaki ta żywność może mieć na zwyczaje żywieniowe i całkowite spożycie składników odżywczych, konsument powinien mieć możliwość oceny ich ogólnej jakości żywieniowej. Dlatego określanie wartości odżywczej na wszystkich środkach spożywczych opatrzonych oświadczeniami zdrowotnymi powinno być obowiązkowe i wyczerpujące.

(...)

(20)
(...)Na przykład oświadczenia dotyczące dodatku witamin i składników mineralnych, takie jak „z…”, „z odtworzoną zawartością …”, „z dodatkiem…” lub „wzbogacone…” powinny podlegać warunkom dla oświadczenia „źródło…”.(...)

(...)


ROZDZIAŁ I
PRZEDMIOT, ZAKRES STOSOWANIA I DEFINICJE
Artykuł 1
Przedmiot i zakres stosowania

(...)

2. Niniejsze rozporządzenie znajduje zastosowanie do oświadczeń żywieniowych i zdrowotnych zawartych w przekazach komercyjnych, zarówno w etykietowaniu, przy prezentacji, jak i w reklamach żywności przeznaczonej dla konsumentów końcowych, w tym żywności, która jest wprowadzana na rynek bez opakowania lub dostarczana luzem.
Znajduje ono również zastosowanie do żywności przeznaczonej dla restauracji, szpitali, szkół, stołówek i podobnych instytucji żywienia zbiorowego.

3. Znak towarowy, marka lub nazwa marketingowa pojawiające się na etykiecie, przy prezentacji lub w reklamie żywności, która może być odbierana jako oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne, mogą być stosowane bez poddania ich procedurze uzyskania zezwolenia przewidzianej w niniejszym rozporządzeniu, pod warunkiem że towarzyszy im oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne na tej samej etykiecie, przy prezentacji lub w reklamie, które spełnia wymogi niniejszego rozporządzenia.

(...)

Artykuł 2
Definicje
1. Do celów niniejszego rozporządzenia stosuje się:

a) definicje „żywności”, „podmiotów działających na rynku spożywczym”, „wprowadzania na rynek” oraz „konsumenta końcowego” zawarte w art. 2, art. 3 ust. 3, art. 3 ust. 8 i art. 3 ust. 18 zawarte w rozporządzeniu (WE) nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającym ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującym Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności i ustanawiającym procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności (3);


[wycinek z ROZPORZĄDZENIE (WE) NR 178/2002 PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO I RADY z dnia 28 stycznia 2002 r.

Artykuł 2
Definicja „żywności”
Do celów niniejszego rozporządzenia „żywność” (lub „środek spożywczy”) oznacza jakiekolwiek substancje lub produkty, przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone, przeznaczone do spożycia przez ludzi lub, których spożycia przez ludzi można się spodziewać.
„Środek spożywczy” obejmuje napoje, gumę do żucia i wszelkie substancje, łącznie z wodą, świadomie dodane do żywności podczas jej wytwarzania, przygotowania lub obróbki. Definicja ta obejmuje wodę zgodną z normami określonymi zgodnie z art. 6 dyrektywy 98/83/WE i bez uszczerbku dla wymogów dyrektyw 80/778/EWG i 98/83/WE.
„Środek spożywczy” nie obejmuje:
a) pasz;
b) zwierząt żywych, chyba że mają być one wprowadzone na rynek do spożycia przez ludzi;
c) roślin przed dokonaniem zbiorów;
d) produktów leczniczych w rozumieniu dyrektyw Rady 65/65/EWG (1) i 92/73/EWG (2);
e) kosmetyków w rozumieniu dyrektywy Rady 76/768/EWG (3);


http://eur-lex.europa.eu/...20060428:PL:PDF strona 11. i kolejne tego dokumentu]


4) „oświadczenie żywieniowe” oznacza każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że dana żywność ma szczególne właściwości odżywcze ze względu na:
a) energię (wartość kaloryczną), której
(i) dostarcza;
(ii) dostarcza w zmniejszonej lub zwiększonej ilości; lub
(iii) nie dostarcza; lub
b) substancje odżywcze lub inne substancje,
(i) które zawiera;
(ii) które zawiera w zmniejszonej lub zwiększonej ilości;
lub
(iii) których nie zawiera;

5) „oświadczenie zdrowotne” oznacza każde oświadczenie, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że istnieje związek pomiędzy kategorią żywności, daną żywnością lub jednym z jej składników a zdrowiem;

6) „oświadczenie o zmniejszaniu ryzyka choroby” oznacza każde oświadczenie zdrowotne, które stwierdza, sugeruje lub daje do zrozumienia, że spożycie danej kategorii żywności, danej żywności lub jednego z jego składników znacząco zmniejsza jakiś czynnik ryzyka w rozwoju choroby dotykającej ludzi;

(...)

ROZDZIAŁ II
ZASADY OGÓLNE

(...)

Artykuł 5
Ogólne warunki

1. Stosowanie oświadczeń żywieniowych lub zdrowotnych jest dozwolone jedynie w przypadkach, gdy spełnione są następujące warunki:

a) na podstawie ogólnie uznanych danych naukowych potwierdzone zostało, że obecność lub brak, albo też obniżona zawartość w danej żywności lub kategorii żywności składnika odżywczego lub innej substancji, do której odnosi się oświadczenie, ma korzystne działanie odżywcze lub fizjologiczne;

b) składnik odżywczy lub inna substancja, której dotyczy oświadczenie:

(i) jest zawarty(-a) w produkcie końcowym w znaczącej ilości określonej w przepisach wspólnotowych lub — gdy nie istnieją takie przepisy — w ilości, która ma zgodne z oświadczeniem działanie odżywcze lub fizjologiczne, co potwierdzają ogólnie uznane dane naukowe; lub

(ii) nie jest w nim zawarty(-a) lub jest zawarty(-a) w obniżonej ilości, która ma zgodne z oświadczeniem działanie odżywcze lub fizjologiczne, co potwierdzają ogólnie uznane dane naukowe;

c) w odpowiednich przypadkach, składnik odżywczy lub inna substancja, której dotyczy oświadczenie, występuje w postaci przyswajalnej przez organizm;
d) ilość produktu, jakiej spożycia można racjonalnie oczekiwać, zapewnia znaczącą ilość składnika odżywczego lub innej substancji, której dotyczy oświadczenie, określoną w przepisach wspólnotowych lub — gdy nie istnieją takie przepisy — znaczącą ilość, która przyniesie zgodne z oświadczeniem działanie odżywcze lub fizjologiczne, co potwierdzają ogólnie uznane dane naukowe;

(...)

Artykuł 6
Naukowe potwierdzanie oświadczeń

1. Oświadczenia żywieniowe i zdrowotne muszą się opierać na ogólnie przyjętych danych naukowych i być nimi potwierdzone.
2. Podmiot działający na rynku spożywczym, który zamieszcza oświadczenie żywieniowe lub zdrowotne, uzasadnia zastosowanie tego oświadczenia.
3. Właściwe organy Państwa Członkowskiego mogą zobowiązać podmiot działający na rynku spożywczym lub osobę, która wprowadza produkt na rynek, do przedstawienia wszystkich istotnych elementów i danych, które potwierdzają zgodność z niniejszym rozporządzeniem.Całość dokumentu tutaj: http://eur-lex.europa.eu/...009:0025:PL:PDF
BG napisał/a:
Podsumowując, ta petycja służby obronie leków naturalnych i ich dystrybucji przed chciwością koncernów farmacentycznych.
Podsumowując, gówno prawda. Możesz sprzedawać naturalne produkty, tylko żeby sprzedawać je jako lecznicze, musisz mieć na to twarde dowody.
_________________
Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
kurrrak 


Posty: 258
Skąd: Białystok
Wysłany: 2012-11-17, 14:49   

Wolę, żeby te miliardy poszły na koncerny, które często muszą wydawać milionowe sumy na same badania (jakość tych badań to osobna sprawa), dzięki którym powstają skuteczne leki na różne schorzenia. A co do tej medycyny naturalnej, to zamiast czosnku w kapsułkach polecam zwykły. ;]
Same koncerny często się demonizuje i określa jako fałszywe, lobbingujące. IMO niesłusznie, zapominając o tym jak restrykcyjne są przepisy obejmujące badania i dystrybucję nowych leków (wprowadzenie nowych leków to okres już nie 3-5, lecz nawet 10 lat), które ostatecznie często ratują nam/przedłużają życie i poprawiają komfort jegoż.

P.S. Krzysztof z filmiku mógłby podać nazwisko.
  
 
 
toto 
Washington Irving


Posty: 7409
Skąd: Kirinyaga
Wysłany: 2012-11-17, 19:55   

Z innych ciekawostek.
Cytat:
Stowarzyszenie o celach niezarobkowych zgodne z prawem 27 czerwca 1921.

W Polsce kwestie stowarzyszeń reguluje chyba ustawa z 1989 roku. BG, właściwie to wiesz komu i co tak naprawdę podpisałeś?
_________________
Naprawdę, nie należy ufać apostołom prawdy. Naprawdę kłamcę zdradza podkreślanie prawdy, jak tchórza zdradza podkreślanie waleczności. Naprawdę wszelkie podkreślanie jest formą skrywania albo oszustwa. Formą narcyzmu. Formą kiczu.
"Oszust", Javier Cercas
 
 
Luinloth 
mała wiedźma


Posty: 508
Skąd: Tichau
Wysłany: 2012-11-18, 00:15   

Cytat:
na podstawie ogólnie uznanych danych naukowych potwierdzone zostało, że obecność lub brak, albo też obniżona zawartość w danej żywności lub kategorii żywności składnika odżywczego lub innej substancji, do której odnosi się oświadczenie, ma korzystne działanie odżywcze lub fizjologiczne

Wydaje mi się, że większość dostępnych np. ziół taką weryfikację w swojej historii przeszła i takie demonizowanie ze strony niektórych "OMG, Unia zakaże sprzedawać rumianek" jest bez sensu. A przynajmniej będzie można ogarnąć te wszystkie bzdury typu odchudzacze-cud, które prawdopodobnie odchudzają tylko portfele puszystych.
_________________
spiral out, keep going.

lovage.soup.io
https://www.facebook.com/kotekkwasotek - Rękodzieło z krainy psychodelii
 
 
Shadowmage 


Posty: 3156
Skąd: Wawa
Wysłany: 2012-11-18, 10:36   

Luinloth napisał/a:
A przynajmniej będzie można ogarnąć te wszystkie bzdury typu odchudzacze-cud, które prawdopodobnie odchudzają tylko portfele puszystych.
Bo to na tym polega: całą kasę wydajesz na odchudzacze, więc nie masz za co kupić jedzenia :badgrin:
A petycja bzdurna.
_________________
 
 
Młodzik 


Posty: 1210
Skąd: Warszawa/Radom
Wysłany: 2012-11-18, 11:14   

Wszystko pięknie, ale o ile się orientuję większość leków "sztucznych" to substancje wcześniej znalezione w roślinach, grzybach etc. Dopiero chyba od niedawna produkuje się zupełnie sztuczne antybiotyki, które nie występują w organizmach żywych (ale i tak chyba wszystkie są po prostu lepszą wersją tych naturalnych). Dążę do tego, że skoro nasze leki produkują inne gatunki, to znaczy, że ich fizjologia jest do nich w taki czy inny sposób przystosowana, dla nas niezależnie od pochodzenia zawsze będą to substancje obce, a więc trucizny. Coś takiego jak naturalne leki nie wywołujące efektów ubocznych po prostu nie istnieje.
Jest jeszcze homeopatia, ale do niej podchodzę z dużą rezerwą.
 
 
Fidel-F2 


Posty: 9740
Wysłany: 2012-11-18, 11:19   

Młodzik napisał/a:
Wszystko pięknie, ale o ile się orientuję większość leków "sztucznych" to substancje wcześniej znalezione w roślinach, grzybach etc. Dopiero chyba od niedawna produkuje się zupełnie sztuczne antybiotyki, które nie występują w organizmach żywych (ale i tak chyba wszystkie są po prostu lepszą wersją tych naturalnych). Dążę do tego, że skoro nasze leki produkują inne gatunki, to znaczy, że ich fizjologia jest do nich w taki czy inny sposób przystosowana, dla nas niezależnie od pochodzenia zawsze będą to substancje obce, a więc trucizny. Coś takiego jak naturalne leki nie wywołujące efektów ubocznych po prostu nie istnieje.
:roll: :?: Znaczy jeśli samodzielnie nie syntezujemy jakiejś witaminy to jest ona dla nas trucizną?
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
Jander 
Nonholik


Posty: 6189
Skąd: Kolabo. miasto Tichy
Wysłany: 2012-11-18, 11:20   

Młodzik napisał/a:
Coś takiego jak naturalne leki nie wywołujące efektów ubocznych po prostu nie istnieje.

Krew dziewic?
_________________
www.lovage.soup.io
 
 
Młodzik 


Posty: 1210
Skąd: Warszawa/Radom
Wysłany: 2012-11-18, 11:32   

No ludzie, bez przecięć nie chwytajcie za słówka. Witaminy, aminokwasy egzogenne (czy też endo-, wiecznie mi się myli) etc, to inna kategoria.
 
 
Fidel-F2 


Posty: 9740
Wysłany: 2012-11-18, 11:34   

Młodzik, bo bzdurzysz
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
Młodzik 


Posty: 1210
Skąd: Warszawa/Radom
Wysłany: 2012-11-18, 11:43   

Bzdurą jest lek niewywołujący efektów ubocznych, najwyżej kiepsko to wyjaśniłem :P .
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Katedra


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,26 sekundy. Zapytań do SQL: 12