Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Wiedźmin - serial
Autor Wiadomość
goldsun 
Szeregowy

Wysłany: 2019-07-24, 16:42   

ASX76 napisał/a:
goldsun napisał/a:

Jakoś mi seriale nie wchodzą,

chyba za dużo czasu wymagają i wolę w tym czasie porobić coś innego.

Ale akurat wiedźmina na pewno zobaczę, stąd pewnie też bawię się w zgadywanki "jak chcą to zrobić". Mam do wiedźmina sentyment i nic nie poradzę.

1. Może nie próbowałeś Pan "właściwych"? ;)
2. Porobienie czegoś innego też wymaga dużo czasu, np. czytanie książek pochłania nawet więcej ;) W każdym razie czas poświęcony dobrej produkcji nigdy nie jest stracony, a i pospamować jest o czym :-P

Raczej nie.
Po prostu wolę robić coś innego niż akurat oglądać seriale. Przykładowo - Expanse czytam na bieżąco, podoba mi się, ale jakos nigdy nie mam czasu nawet sprawdzic co musiałbym zrobić, żeby zobaczyć serial ... zostawiam to sobie na "jak będę miał wolny czas ... może na emeryturze ..." ;-)
Czytanie książek i budowanie z klocków to dwie rzeczy które pewnie zajmują mi najwięcej czasu wolnego. Tym bardziej, że do budowania trzeba czasami najpierw poszukać jakichś materiałów. ;-)

ASX76 napisał/a:
3. Tyle tylko, że to już nie Wiedźmin Sapkowskiego, lecz pozbawiona słowiańskości "papka" przetworzona przez (h)Amerykańców, więc insza inszość ;)

Wszystko zależy od podejścia. Nie wątpię, że dla niektórych gry też już nie były "Wiedźminem Sapkowskiego".
Ja to chętnie jednak zobaczę. Najwyżej potem będę kląć (i tak jak na razie jest dobrze, bo w przypadku ekranizacji przez Polaków, kląłem już przed obejrzeniem ;-) )

Trojan 

Wysłany: 2019-07-24, 17:47   

Ta słowiańskość jest mocno wyolbrzymiona.

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2019-07-25, 07:36   

Tak naprawdę "słowiańskość" dopiero wyeksponowały gry.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

dworkin 

Wysłany: 2019-07-25, 09:40   

Zestaw motywów słowiańskich zawsze był tylko jednym z elementów Cyklu Wiedźmińskiego, obok masy odwołań do imaginarium innych tradycyji europejskich. I nawet nie elementem najbardziej wyeksponowanym. Więcej jest tam inspiracji nordyckich (północno-germańskich) i południowo-germańskim, czyli po prostu germańskich. Jak napisałeś, Spellu, dopiero gra wyciągnęła panslawizm na pierwszy plan, a nasi rodzimi "turbosłowianie" ulegli złudzeniu, jakoby tak było zawsze.

Książki:
- część potworów, z jakimi walczą wiedzmini, zaczerpnieta wprost ze słowiańskich wierzeń: bobołak, utopiec, kikimora, strzyga (jednak poza tą ostatnią są one w książkach zaledwie wspominane)
- część nazw od pojęć z kultury słowiańskiej, jak np. bagna Pereplut (od demona Perepłuta), gdzie Vysogota znalazł ledwo dychającą Ciri (pojęć więc dość subtelnie zakamuflowanych)
- kilka raczej subtelnych odwołań do kanonicznej polskiej literatury, hołubiącej motywy ludowe
- opowiadanie Kraniec świata trochę bardziej pochyla się nad scenografią i kulturą ludową w stylu słowiańskim

Gry:
- muza, muza i jeszcze raz muza, na każdym kroku nawalająca w uszy "słowiańskością" i budująca taką też konotację
- scenografia wiosek jak Biskupin drewnianych, protosłowiańskich kapliczek, puszcz starożytnych oraz pól malowanych zbożem rozmaitem, mało obecna w książkach, w grze jednak wciąż i wciąż otaczająca Geralta
- potwory zaledwie w pierwowzorze wspominane, tutaj stałym elementem krajobrazu, ciągle wracającymi przeciwnikami - nad wodą utopce i wodnice, na polach południce i północnice, w kniei kikimory i lesze, dalej czarty, biesy, bożątka i wiele innych
- istotne fabularnie odwołania do motywów ludowych z polskiej literatury - Balladyny, Dziadów, Wesela, Chłopów

Cyk. I złudzenie gotowe.

MrSpellu 
Waltornista amator

Wysłany: 2019-07-25, 09:59   

Dałbym lajka, ale sie nie da.
"I've seen things you people wouldn't believe. Attack ships on fire off the shoulder of Orion. I watched C-beams glitter in the dark near the Tannhäuser Gate. All those moments will be lost in time, like tears in rain. Time to die."

Trojan 

Wysłany: 2019-07-25, 10:53   

lubię to :)

Odpowiedz do tematu