Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Poprzedni temat :: Następny temat
Ojciec Odyn nam sprzyja... [Nacje Norden Dusternis]
Autor Wiadomość
Liv 
Sine Qua Non


Posty: 1045
Wysłany: 2007-11-03, 22:48   Ojciec Odyn nam sprzyja... [Nacje Norden Dusternis]

Vikings

Wyznanie: pogaństwo

Opis:

Wikingowie na początku I tysiąclecia n.e. dzielili się na Szwedów, Norwegów i Duńczyków. Ci z kolei zaliczani są do Germanów północnych. Do VIII wieku n.e. mieszkańcy Półwyspu Skandynawskiego wiedli spokojny żywot, zajmując się uprawą ziemi i rybołóstwem. Z czasem jednak zaczęło brakować ziem pod uprawę. Wówczas zdecydowano o konieczności ekspansji. Za cel obrano sobie wyspy brytyjskie z Irlandią oraz wybrzeża zachodniej i środkowej Europy (m.in. ziemie Słowian bałtyckich). Tak rozpoczęła się w Europie era Wikingów. Ludzie z północy byli niezrównanymi wojownikami i żeglarzami. Ich wyprawy cechowały się wyjątkową brutalnością. Początkowo najazdy miały charakter łupieżczy, z biegiem lat Wikingowie zaczęli się osiedlać na podbitych ziemiach, zakładając m.in. Dublin w Irlandii i tworząc własne państwo, Normandię, na południowym wybrzeżu monarchii karolińskiej. Wikingowie podróżowali po wszystkich morzach Europy, docierając nawet do Konstantynopola i krajów arabskich, a także odkrywając Grenlandię i Amerykę na długo przez K. Kolumbem (Półwysep Labrador) około 1000 roku. W XI wieku wyprawy ustały, a Normanowie zajęli się handlem z europejskimi krajami.

Irlandczycy


Wyznanie: katolicyzm

Opis:

Irlandczycy wywodzą się z dwóch klanów, które według legend 1500 lat p.n.e. podbiły zieloną wyspę i znaczne tereny dzisiejszej Anglii, Firbolg i Tuatha de Danann. W późniejszej wojnie między tymi ludami Firbolg otrzymali czwartą część Irlandii, zwaną odtąd Connaught. Około 900 roku p.n.e. wykształciło się u irlandzkiego szczepu Celtów rzemiosło. Dochody czerpano jednak głównie z rolnictwa, hodowli i polowań. Kraj rządzony był przez oligarchię plemienną, złożoną z króla, arystokracji i wojowników. Ekspansja Rzymu w I wieku n.e. nigdy nie objęła terenów Irlandii, tamtejsze klany pomagały jednak plemionom szkockim w walce z najeźdźcą w Brytanii. Do VIII wieku n.e. państwo przetrwało bez większych wojen, jeśli nie liczyć utarczek między klanami.

Mercyni


Wyznanie: katolicyzm

Opis:

Lud zachodniogermański, który na długie lata przed ekspansją Rzymu zamiszkał tereny środkowej Brytanii. Otoczony zewsząd innymi państwami, prowadził politykę nie angażowania się w spory pomiędzy nimi. Głównym źródłem utrzymania było w Mercii rolnictwo i hodowla. W początkach naszej ery wytworzyło się również rzemiosło.

Northumbria

Wyznanie: katolicyzm

Opis:

Northumbria to centrum religii i kultury, czerpiącej swe wzory z tradycji antycznych. Jest to wysunięty najdalej na północ kraj zachodnich Germanów. Góry oddzielają Northumbrię od ludów celtyckich. W VIII wieku n.e. nacja Northumbrii stała się celem wypraw łupieżczych Wikingów, którzy w 792 roku zaatakowali klasztor Lindisfarne, niszcząc jednoz największych centrów ówczesnej kultury i nauki. Przez cały IX wiek ze zmiennym szczęściem prowadzono wojnę obronną przeciwko najazdom ludzi z dalekiej północy.

Piktowie

Wyznanie: pogaństwo

[i]Opis:


Lud pochodzenia celtyckiego, zamieszkujący tereny dzisiejszej Szkocji. To właśnie oni zatrzymali ekspansję Imperium Rzymskiego na górzyste tereny północnej Brytanii. To właśnie Rzymianie nazwali ich Piktami, na określenie zwyczaju malowaia twarzy wojowników przed bitwą. W dziełach Ptolemeusza czytamy, że Piktowie wzięli swój początek z połączenia dwunastu celtyckich klanów: Caereni, Cornavii, Lugi, Smertae, Decantae, Carnonacae, Caledonii, Vacomagi, Taexali, Venicones, Creones oraz Epidi. Jako pierwsi na wyspach brytyjskich prowadzili rozwiniętą hodowlę koni, używanych na polu walki. W 364 roku n.e. Piktowie wraz ze Szkotami zaatakowali północne granice osłabionego najazdami barbarzyńców w Europie Cesarstwa Rzymskiego. W VIII wieku n.e. nie dopuścili do splądrowania swych ziem przez Wikingów. Tajemnicze zniknięcie nacji Piktów około IX/X wieku n.e. wciąż pozostaje tematem dyskusji wśród historyków. Ptolemeusz pisał o nich: Mieszkali w chatach, chodzili nadzy i bosi. Mieli demokratyczny system rządów i bardzo lubili rozboje. Znosili głód, chłód i wszelkiego rodzaju niewygody. W razie niebezpieczeństwa wycofywali się na bagna, gdzie przez wiele dni przebywali zanurzeni w wodzie z głowami ponad powierzchnią, a w lesie potrafili przeżyć, żywiąc się korą i korzonkami.

Szkoci

Wyznanie: katolicyzm

Opis:

Od V wieku p.n.e. Szkocję zamieszkiwały ludy nieznanego pochodzenia, trudniąc się myślistwem i zbieractwem. Dopiero około 400 lat p.n.e. północną część Brytanii opanowały plemiona o rodowodzie celtyckim. Ówcześni Celtowie opanowali technikę wyttopu żelaza i produkcji broni znacznie skuteczniejszej od oręża wykonanego z brązu. Górzysty teren wymusił intensywny wyręb, a nawet wypalanie lasów, by stworzyć tereny dogodne dla rozwoju rolnictwa. W 80 roku n.e. Rzymianie przypuścili pierwszy atak na ziemie Piktów i Szkotów, jednak dzięki konsolidacji obydwu ludów zostali stamtąd wyparci. W V wieku n.e. Rzymianie ostatecznie opuścili wyspy. Około 800 roku Szkoci musieli stawiać czoła najazdom Wikingów. Agresorzy nie łupili ich ziem jednak w takim stopniu, jak to miało miejsce w przypadku Northumbrii.

Walijczycy

Wyznanie: katolicyzm

Opis:

Pierwsze rozwinięte organizmy państwowe pojawiły się w Walii (tereny południowo-zachodniej Brytanii) około 2000 lat p.n.e. Były to rozmaite plemiona celtyckie, umownie nazywane Brytonami. W 78 roku Walia została podbita przez armię rzymską, nigdy jednak nie udało się tam zaprowadzić spokoju, a tym bardziej przenieść obyczajów i kultury rzymskiej. Chrystianizacja nastąpiła w V wieku n.e. W VIII i IX wieku tereny Walii stały się miejscem najazdów normańskich.


Rusini

Wyznanie: pogaństwo

Opis:

Waregami nazywano wojowników pochodzenia skandynawskiego, którzy w VIII i IX wieku utworzyli na terenie dzisiejszej Ukrainy i Rosji pierwszy organizm państwowy, zwany Rusią Kijowską.
Ruś Kijowska było to wczesnofeudalne państwo we wschodniej Europie, ze stolicą w Kijowie. W IX wieku książęta z dynastii Rurykowiczów zjednoczyli plemiona słowiańskie na południu i na północy. Plemiona broniło swojej odrębności oraz wiary mieczem i toporem.

Bizantyjczycy

Wyznanie: chrześcijanie

Opis:

Bizancjum jest naturalną kontynuacją Imperium Rzymskiego, a dokładniej jego wschodniej części. Stolica Bizancjum, największe miasto w ówczesnej Europie, Konstantynopol, zostało założone w 330 roku i jako jedno z niewielu miejsc skutecznie opierało się najazdom barbarzyńców. Przez killaset lat państwo będące pozostałością po wschodnim Cesarstwie Rzymskim rozwinęło się dzięki licznym szlakom handlowym i opodatkowaniu wymiany towarów między bliskim wschodem a Europą.

Arabowie

Wyznanie: islam

Opis:

W VII wieku, zaraz po śmierci Mahometa, Arabowie rozpoczęli podbój Persji i Imperium Bizantyjskiego. Przy okazji zajeli również Jerozolimę, Syrię i okoliczne tereny, niegdyś prowincje Cesarstwa Rzymskiego. Przemieszczający się północny zachód Afryki Arabowie stworzyli własne państwo i w VIII wieku zaatakowali Hiszpanię. Ich ekspansja wgłąb Europy została zatrzymana w 732 roku pod Poitiers, kiedy to Frankowie dowodzeni przez Karola Młota zadali klęskę Arabom. Niedługo potem panująca dotychczas dynastia Umajjadów została wygnana przez ród Abbasydów, nie tolerujących jakichkowiek mniejszości religijnych w państwie. Stolicę państwa przeniesiono z Damaszku do Bagdadu.

Żródło
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,12 sekundy. Zapytań do SQL: 12