Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Janusz Głowacki - dramaturg i felietonista
Autor Wiadomość
Beata 
deformacja IU


Posty: 4992
Wysłany: 2008-09-22, 20:52   Janusz Głowacki - dramaturg i felietonista

Janusz Głowacki - dramaturg, prozaik, felietonista, autor scenariuszy filmowych. Studiował historię na Uniwersytecie Warszawskim, potem przeniósł się na wydział aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Wyrzucony za zupełny brak zdolności i cynizm [to mi się podoba! wywalony za cynizm za tzw. komuny! :) ], wrócił na U.W. i ukończył wydział Filologii Polskiej. W czasie studiów pisał recenzje teatralne odgrywając się na profesorach którzy go wyrzucili. Kiedy się już na wszystkich odegrał, stracił motywację i od 64 do 81 roku pracował jako felietonista w tygodniku Kultura. Wydał kilka tomów opowiadań m.in. WIRÓWKA NONSENSU, NOWY TANIEC LA-BA-DA, POLOWANIE NA MUCHY, RAPORT PIŁATA, MY SWEET RASKOLNIKOW, CORAZ TRUDNIEJ KOCHAĆ, ROSE CAFE. Dwa tomy felietonów W NOCY GORZEJ WIDAĆ, POWRÓT HRABIEGO MONTE CHRISTO, i dwie powieści MOC TRUCHLEJE - opowieść o wydarzeniach w Stoczni Gdańskiej w czasie sierpniowego strajku widziana oczami prymitywnego robotnika, nieświadomego konfidenta policji, który strącił umiejętność odróżniania dobra od zła i wydany w 2001 roku OSTATNI CIEĆ. MOC TRUCHLEJE, zatrzymana przez cenzurę, ukazała się najpierw w wydawnictwie podziemnym a następnie w Francji, Anglii, Niemczech, Szwajcarii, Grecji, Turcji, i Stanach Zjednoczonych. OSTATNI CIEĆ to rozgrywająca się w zamku wielkiego amerykańskiego designera i napisana z ponurym humorem opowieść o postępującym zidioceniu i szaleństwie naszego świata W roku 1996 wydawnictwo B.G.W. wydało 1200 stronicową książkę zawierająca prawie wszystkie utwory Głowackiego.

Światowy sukces przyniosły Głowackiemu sztuki teatralne. W grudniu 81 roku, na kilka dni przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego, Głowacki wyjechał do Londynu na premierę sztuki KOPCIUCH w Royal Court Theatre w reżyserii Danny Boyl (Trainspotting). The Guardian i London Times uznały CINDERS za najlepsza produkcje roku. Od 83 roku mieszka w Nowym Jorku. Wystawiony w 84r. przez jeden z najlepszych nowojorskich teatrów, Joseph Papp Public Theatre, w reżyserii Johna Maddena ( "Zakochany Szekspir") z laureatem Oskara Christopherem Walkenem w roli głównej, KOPCIUCH czyli CINDERS rozpoczął triumfalna drogę Głowackiego po teatrach całego świata Jego sztuki grane są od Nowego Jorku, Los Angeles, Las Vegas, Toronto, Londynu, Marsylii, Sydney i Bonn po Pragę, Warszawę, Moskwę, Petersburg, Dagestan, Seul i Tajpej. W 86 r. w Buenos Aiers KOPCIUCH otrzymał najbardziej prestiżową nagrodę teatralna argentyńskiej krytyki “Premio Moliere.”

Tragifarsa FORTYNBRAS SIĘ UPIŁ - opowieść o wydarzeniach na dworze Hamleta, opowiedziana z norweskiego punktu widzenia, była pierwsza sztuka napisana przez Głowackiego w U.S.A. Wystawiono ja m.in. w Londynie, Los Angeles, Sarajewie, Moskwie, Krakowie i nowojorskim Actors’ Studio.

POLOWANIE NA KARALUCHY smuto-śmieszna opowieść o parze polskich emigrantów przegadujących bezsenne noce w najbiedniejszej części Manhattanu reżyserowana przez Arthura Penna ("Bonny and Clyde", "Mały Wielki Człowiek") w Manhattan Theatre Club, z laureatką dwóch Oskarów Dianne Wiest i Ronem Silverem została następnie wystawiona w Mark Taper Forum (Swoosie Kurtz, Malcolm McDowell) Alley Theatre in Houston, Wisdom Bridge Theatre, Chicago, Oregon Shakespeare Festical in Ashland, i w ponad 50 teatrach amerykańskich i wielu europejskich ( w przedstawieniu francuskim w główną rolę grał Jean Louis Trintignant), przenosząc J.G wiele nagród m.in. National Endowment for the Arts, nagrodę Guggenheima, nagrodę Stowarzyszenia Amerykańskich Krytyków Teatralnych w USA, i Hollywood Drama-Logue Critics Award. Dwa monologi ze sztuki weszły do antologii SOLO-NAJLEPSZE MONOLOGII wydanej przez Applause. POLOWANIE NA KARALUCHY zostało wydane przez Samuela Frencha a także w zbiorze sztuk Głowackiego (razem z Kopciuchem i Fortynbras się upił) przez Northwestern University Press.

Tragikomedia ANTYGONA W NOWYM JORKU, opowieść o trójce bezdomnych, Polaku, Rosjaninie i Portorykance przeżywających chwile miłości, nadziei i rozpaczy w nowojorskim Tompkins Square Park, zostala napisana na zamówienie waszyngtońskiego teatru Arena Stage. Nastepnie zostala wystawiona w Pradze, Petersburgu, Bonn, Yale Repertory, Atlancie, Nowym Jorku, (Vineyard Theatre), Mexico City, Chorwacji, Litwie, Estonii, i Paryżu (gdzie otrzymała nagrodę ‘Le Baladin’ i nagrodę studentów Sorbonny dla najlepszej sztuki roku w Paryżu Sztuka zostala przetłumaczoną na ponad 20. języków i uznana przez tygodnik Time, podobnie jak “Polowania na karaluchy” za jedna z dziesięciu najlepszych sztuk roku. A światowej sławy szekspirolog Jan Kott uznał ją za jedna z trzech najlepszych sztuk napisanych w Polsce po wojnie. Polskie przedstawienie ANTYGONY W NOWYM JORKU reżyserowała w Ateneum Iza Cywińska z Piotrem Fronczewskim, Januszem Michałowskim i Marią Ciunelis w rolach głównych. Sztukę w Teatrze Telewizji reżyserował Kazimierz Kutz.

Najnowsza sztuka Głowackiego gorzka komedia CZWARTA SIOSTRA będąca ironiczną aluzją do ‘Trzech Sióstr’ opowieścią o kilku przygnębiających krokach jaki świat zrobił od czasu kiedy przyglądał mu się Czechow. Prapremiera odbyła się w tym samym czasie we Wrocławiu i Warszawie. Sztuka została wystawiona w ośmiu krajach i dostała pierwsza nagrodę na międzynarodowym festiwalu teatralnym w Dubrowniku.

Krótka sztuka Głowackiego, HOME SECTION wystawiona po raz pierwszy przez McCarter Theatre w Princeton, została wydrukowana w antologii ‘Najlepsze Amerykańskie sztuki ’95-’96 wydanej przez Applause.

Głowacki jest także autorem kilku zrealizowanych scenariuszy filmowych. REJSU I PSYCHODRAMY- napisanych wspólnie z Markiem Piwowskim oraz POLOWANIE NA MUCHY, TRZEBA ZABIĆ TĘ MIŁOŚĆ i napisanego wspólnie z Łukaszem Zadrzyńskim BILLBOARDU Amerykańskie studia zakupiły do filmu “Polowanie na Karaluchy,” “Antygonę w Nowym Jorku” i napisany wspólnie z Ewą Nagórską “No Smoking Section.” A scenariusz HAIRDO zdobył w roku 99 główna nagrodę, Tony Cox Award na festiwalu filmowym Nantucket w Stanach Zjednoczonych. W 2001 roku, razem z Emirem Kusturica i Dusanem Kovacevicem napisał scenariusz NOS.

Głowacki był wykładowcą na Columbia University, Bennington College, i wizytującym dramaturgiem w New York Public Theater, Mark Tapper Forum w Los Angeles i Atlantic Center for the Arts na Florydzie. Szereg jego artykułów i esejów ukazało się w New York Timesie.

Bibliografia:

SZTUKI TEATRALNE
Cudzołóstwo ukarane - Dialog nr.6, 1971; Prapremiera STS, W-wa
Obciach - Dialog nr. 4, 1974; Prapremiera Teatr im. Siemaszkowej, Rzeszów 1976 Wydane razem z My Sweet Raskolnkiow, W-wa PIF 1977)
Mecz - Dialog nr. 10, 1996; Prapremiera Teatr Powszechny, W-wa 1997, reż. Andrzej Trzos– Rastawiecki (wydane wspólnie z „Kopciuchem”, Czytelnik 1984)
Kopciuch - Dialog nr. 8; Prapremiera Teatr Współczesny w Szczecinie 1979, zrealizowany w Teatrze Polskiego Radia 1980, reż. Maciej Zębaty
Polowanie na karaluchy - Prapremiera Manhattan Theater Club 1987, reż. Arthur Penn (wydane przez Samuel French Inc., NYC, oraz w zbiorze “Hunting Cocroaches and other Play” razem z “Cinders & Fortibrass gets drunk” przez Northwestern University Press)
Fortynbras się upił - Dialog 1990; Prapremiera Fountainhead Theater, Los Angeles 1990, polska prapremiera Teatr Stary 1990
Antygona w Nowym Jorku - Prapremiera Arena Stage, Washington D.C. 1993, polska prapremiera w Ateneum 1993 reż. Izabella Cywińska; Teatr Telewizji 1995, reż. Kazimierz Kutz
Czwarta siostra - Dialog 2000; Prapremiera Teatr Polski we Wrocławiu 2000, reż. Agnieszka Glińska

JEDNOAKTÓWKI
Konfrontacja - Dialog. „Konfrontacja”, „Spacerek przed snem” i „Herbata z mlekiem” zostały wspólnie zrealizowane w Teatrze Telewizji Karaków pod tytułem „Miłość po dziewątej” 1995, reż. Łukasz Zadrzyński
Herbata z mlekiem - Dialog nr.10, 1974; Prapremiera Westside Mainstage Theater, NY 1982
Spacerek przed snem - Dialog nr.5 1975; Prapremiera Westside Mainstage Theater, NY 1982
Retro - Prapremiera Westside Mainstage Theater, NY 1982
Zaraz zaśniesz - Dialog nr.1, 1980
Choinka strachu - Dialog nr. 2, 1981; Prapremiera Westside Mainstage Theater, NY 1982; Wersja angielska (Journey to Gdansk) Performing Art Jouranal no.2, 1982
Kącik mieszkaniowy - Prapremiera: McCarter Theater, Princeton 1995; Wydane przez Applause Publishing House, NY - The Best American Short Play 95-96 i Twórczość 2000

PROZA
Wirówka nonsensu - (opowiadania) - P.I.W. 1968
Nowy taniec La ba da - (opowiadania) - P.I.W. 1970
W nocy gorzej widać - (felietony) - Czytelnik 1972
Paradis & Raport Piłata - (opowiadania) - P.I.W. 1973
Polowanie na muchy i inne opowiadania - P.I.W. 1974
Powrót Hrabiego Monte Christo - (felietony) - Czytelnik 1975
My sweet Raskolnikow - (opowiadanie) - P.I.W. 1976
My sweet Raskolnikow & Obciach - (opowiadanie i sztuka) – P.I.W. 1977
Opowiadania wybrane - P.I.W 1978
Skrzek i coraz trudniej kochać - (opowiadania) - P.I.W. 1980
Moc truchleje - (powieść) - Krąg 1981
Nowy taniec La ba da i inne opowiadania - Oficyna 1990
Ścieki, skrzeki, karaluchy – utwory prawie wszystkie - B.G.W. 1996
Rose Cafe - (opowiadania) - Świat książki 1997
Ostatni Cieć - (powieść) - Czytelnik 2001;Świat książki 2002

Nagrody:
Głowacki otrzymał nagrodę Guggenheima, National Endowment for the Arts, American Theatre Critics Association Award, Hollywood Drama Logue Critic’s Award, Drama League of New York Playwriting Award, Joseph Kesserling Award, Nagrodę Fundacji Jurzykowskiego, Premio Moliere, Le Baladin, Tony Cox Award.

Tyle wiadomości z autorskiej strony.
-----------------------------------------
Prywatnie "odkryłam" Janusza Głowackiego dzięki spektaklowi Teatru TV sprzed paru lat, który "Antygonę w Nowym Jorku" w reż. Kazimierza Kutza dawał. Patrzyłam na grę Dymnej, Treli, Peszka, Grałka, Jasińskiego i oczu od telewizora nie mogłam oderwać... potem dopadłam komputera i zaczęłam szukać informacji o Autorze sztuki.

Dziś jestem szczęśliwym posiadaczem zbioru najgłośniejszych sztuk teatralnych Janusza Glowackiego pt. "5 1/2", który zawiera: Antygonę w Nowym Jorku, Kopciucha, Choinkę strachu, Polowanie na karaluchy, Fontynbras się upił oraz Czwartą siostrę.

Ponadto wydawnictwo Świat Książki wypuściło "Jak być kochanym", zawierający wybrane felietony "gazetowe" (z warszawskiej "Kultury") z lat 60. i 70., przy których lekturze świetnie się bawiłam - teksty "z kluczem", prowokacje oraz różne złośliwostki. Miodzio!

Żeby dopełnić listę, muszę wspomnieć o książce "Z głowy", wydanej przez , stanowiącej autobiografię Głowackiego, która była nominowana do Nike 2005 (jeszcze nie zdążyłam przeczytać).
_________________
Niewiedza nie jest prostym i biernym brakiem wiedzy, ale jest postawą aktywną; jest odmową przyjęcia wiedzy, niechęcią do wejścia w jej posiadanie, jest jej odrzuceniem.
Karl Popper
 
 
ASX76 
twój stary


Posty: 12707
Skąd: kurna chata
Wysłany: 2008-09-25, 13:06   

Ostatnio miałem przyjemność obejrzeć dramat pt. "Antygona w Nowym Jorku" w adaptacji K. Kutza z J. Trelą, J. Peszkiem i A. Seniuk w rolach głównych. Opowiada historię trójki bezdomnych: rosyjskiego Żyda Saszy, Polaka Pchełki oraz Portorykanki Anity.
Saszka jak to Rosjanin (bardziej niż Żyd ;) ), czyli człek o refleksyjnej naturze, który topi smutki w butelce wódki (czy innego "pershinga", zresztą byle % zawierał). Na ulicy (a dokładnie rzec ujmując - na ławce w parku, który stał mu się domem) znalazł się z własnego wyboru. Historia tego bohatera wstrząsnęła mną najbardziej. Inteligentny i wykształcony, nie mógł przebić się w ojczystym kraju (ZSRR), więc wyjechał z żoną do "ziemi obiecanej" zrealizować "american dream". Wszystko układało się OK do momentu, w którym małżonka odchodzi do innego, bogatszego, lepiej sytuowanego ("lepsza waluta, wypiera gorszą..."). Wówczas traci wiarę w sens swojego życia, podpala mieszkanie i chce skończyć ze sobą (ech, ta miłość... - miażdżące uczucie, które potrafi zwalić z nóg na amen), ale w ostatniej chwili zwycięża instynkt przetrwania i ucieka. Porzuca wszystko co miał, żeby zapomnieć, jednak przed wspomnieniami nie da się umknąć. Jedynie flaszka przynosi uśmierzenie bólu, czasowe odroczenie... Nic nie boli tak jak życie.

Pchełka - jak sama ksywa/nazwisko wskazuje, skoczne i ruchliwe z niego stworzonko. ;)
Sprytny, wygadany, garnie pod siebie co się da postępując w myśl zasady: "cel uświęca środki". Kłamstwa zmyśla na poczekaniu, nie ma żadnych oporów przed oszukiwaniem jedynego przyjaciela, byle tylko osiągnąć maksimum korzyści, a jak najmniej dać z siebie.
Po czym poznać Polaka... (?) ;) Spokojnie, troszkę sobie żartuję. :-P
Także jest to postać tragiczna (czy raczej tragikomiczna), bo przy całym swoim bogatym asortymencie zachować, poz, zabawnej gestykulacji... etc. etc. jest równie samotny i nieszczęśliwy jak Saszka.
Pomiędzy marzeniami a ich realizacją nieraz znajduje się bardzo głęboka i rozległa przepaść.
W tym miejscu kończę "razhawory" o gierojach, bom osłabł od drenaża umysłu przy tym "pichceniu". ;)

"Antygona w Nowym Yorku" to sztuka wysokiej próby. Porusza ważną tematykę, zmusza/zachęca do zastanowienia się nad istnieniem, pokazuje, jak czasem niewiele trzeba, żeby znaleźć się na dnie w społecznej hierarchii. Ludzie bezdomni są bardzo często traktowali jako margines, z niechęcią, a przecież... w kalejdoskopie życia czasem "hocki klocki" ułożą się tak, że "na kogo wypadnie na tego bęc". ;) I pewnego dnia sami możemy znaleźć się bez domu...
P.S. O aktorstwie nie wspominam, bo... nazwiska mówią same za siebie. :)

W kolekcji (na DVD) "Kocham Teatr" spektakl ukazał się dopiero w czerwcu 2007... Lepiej późno, niż wcale.
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy George'a R. R. Martin'a


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,17 sekundy. Zapytań do SQL: 12