Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
POLSKA
Autor Wiadomość
Trojan 


Posty: 4830
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-09-07, 13:53   

Sens tego zatrzymywania expressów bardzo łatwo policzyć - ile osób wsiada na tej trasie tzn. Włoszczowa-Warszawa? Jest jakieś info?
Bo z tego co pamietam nie problemem było zbudowanie dworca/peronu a zatrzymywanie tam Pendolino/exp
 
 
dworkin 


Posty: 3615
Wysłany: 2019-09-07, 14:36   

Cytat:
– Włoszczowa-Północ sprawdza się jako przystanek kolejowy – mówi Maciej Dutkiewicz z PKP Polskich Linii Kolejowych. – Tym pociągom TLK i IR nikt nie kazał się we Włoszczowie zatrzymywać. Robią to, bo jest popyt na przewozy – dodaje.

PKP Intercity w 2009 r. sprzedawało na stacji Włoszczowa-Północ średnio 33 bilety miesięcznie. Do dzisiaj ta liczba wzrosła prawie 30-krotnie. Od Przewozów Regionalnych nie ma na razie oficjalnych danych.

Stan na 2012 rok.
  
 
 
Fidel-F2 


Posty: 8647
Wysłany: 2019-09-07, 15:18   

dworkin, jaki ty jesteś podadny na najprostsze socjotechniki.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 18979
Wysłany: 2019-09-08, 01:07   

I ok, to świadczyć może o tym, że potrzebne są połączenia o lokalnym charakterze. Aby ożywiać region, a nie Warszawie dostarczać siły roboczej, której ta ma, zdaje się, pod dostatkiem. To nadal mi się nie klei. Po jaką cholerę podstawiać im Ferrari? Jaki jest sens szybkiej kolei? Nie znam się, po prostu wątpię w ten przykład oświeconego jaśnie pana, który ludowi chce podstawiać karoce zaprzężone w cztery konie zamiast racjonalniejszego rozwiązania? I co z tego, że czas dojazdu się wydłuży. Zwłaszcza że, jeśli wierzyć Google Maps, jest to skrócenie czasu (w przypadku "pendolino") o trzydzieści kilka minut? Kolej szybkich prędkości to, póki co, w przaśnej, siermiężnej i zapóźnionej Polsce, jednak powinno być połączenie między dużymi ośrodkami a nie między Nigdzie a Metropolią. To po prostu jest nieracjonalnie. Nie lepiej zrobić połączenie z - skoro przy tym jesteśmy - Włoszczowej do Warszawy z przystankami Kolei Regionalnych. Aby ludzie nie musieli się zjeżdżać do tej stacji tylko mogli dojeżdżać do innych, bliższych im stacji?

Ponieważ to co wynika z tego fragmentu wywiadu to jakaś utopia. I bezsensowne ładowanie pieniędzy. Ponieważ, niezależnie od zadań państwa i nie brania pod uwagę opłacalności - pieniądze jednak państwo powinno wydawać z głową a nie w imię doktrynalnego, ideologicznego wręcz zaślepienia.

Fakt, to aktualny i modny dziś prąd "intelektualny": zastaw się a postaw się. Ale nie ma przeszkód, aby zdrowy rozsądek nie miał być górą.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Fidel-F2 


Posty: 8647
Wysłany: 2019-09-08, 09:04   

Romulus +2,73

Albo a rebourse, postawmy dworzec kolejowy w każdej zagrodzie. Bo kto nam kurwa zabroni? Nie będziemy się jakąś gupiom ekonomiom przejmować. Towarzysze! Obywatele! Ludu pracujący! Żaden pyszałkowaty lajbrerał oczu nam nie będzie mydlił. Bo mu się w dupie od awokado i ośmiorniczek poprzewracało. W ciągu ubiegłych lat nagromadziło się w życiu Polski wiele zła, wiele nieprawości i bolesnych rozczarowań. Idee przeniknięte duchem wolności człowieka i poszanowania praw obywatela, w praktyce ulegały głębokim wypaczeniom. Słowa nie znajdowały pokrycia w rzeczywistości. Ciężki trud klasy robotniczej i całego narodu nie dawał nam oczekiwanych owoców. Wierzę, towarzysze i obywatele głęboko, że te lata minęły bezpowrotnie w przeszłość.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
  
 
 
Trojan 


Posty: 4830
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-09-08, 11:41   

Trudno bronić dworzec we Włoszczowej, ale dworkinie,
nie poddawaj się ! ;)
 
 
dworkin 


Posty: 3615
Wysłany: 2019-09-08, 12:10   

Romulus napisał/a:
Fakt, to aktualny i modny dziś prąd "intelektualny": zastaw się a postaw się. Ale nie ma przeszkód, aby zdrowy rozsądek nie miał być górą.

Tylko że ten zdrowy rozsądek to neoliberalny chłopski rozum, niepoparty specjalistyczną analizą i wiedzą. Do tego prymitywnie wartościujący cokolwiek przez pryzmat bilansu jeno wycinka całości (a i on dla Włoszowy na przykład wcale nie musi być stratny). Podczas gdy wpływ na ogólny rozwój kraju, choćby na sam wzrost PKB, ma cały szereg wzajemnie powiązanych czynników, z których aktywizacja komunikacyjna obywateli na pewno nie jest pomniejszym. Nawet zamykanie lokalnie nierentownych połączeń wygasza z czasem globalną sieć komunikacyjną, de facto zmniejszając sumaryczne zyski. Nie wspominając już o ogromnych kosztach nadmiarowego ruchu samochodowego, którym kończy się wypychanie wszystkich w ten środek transportu (przez brak alternatyw). Taki intelektualizm postulujesz?

Dziś chyba żaden ekspert i żadna analiza publicznego transportu w Polsce nie są dla peronu we Włoszczowie jednoznacznie krytyczni. Powiedziałbym, że de facto oceniają go pozytywnie. A co z zachodnimi przykładami? Oni wszyscy też błądzą? Między Warszawą a Krakowem jest 300 km szybkiego toru, we Francji lub Niemczech kolej dużych prędkości zatrzymywałaby się na takim odcinku co najmniej dwa razy. W pierwszym z tych krajów najmniejsza stacja TGV znajduje się w 2-tysięcznym miasteczku, w drugim najmniejsza stacja ICE w jakimś poniżej 10 tysięcy.

I nie wiem, co masz z tym pendolino, teraz chyba żaden ekspres (EIC) między Warszawą i Krakowem nie zatrzymuje się we Włoszczowie. Jeżdżą stamtąd głównie TLK i zwykłe IC, tylko że korzystają z szybkich torów CMK, co pozwala im pokonywać 100 km w niecałą godzinę.

Romulus napisał/a:
Kolej szybkich prędkości to, póki co, w przaśnej, siermiężnej i zapóźnionej Polsce, jednak powinno być połączenie między dużymi ośrodkami a nie między Nigdzie a Metropolią.

Prezentujesz tu balcerowiczowską narrację dobrą dla poprzednich dekad. O Polsce wciąż na dorobku, co najpierw musi się wzbogacić, a wtedy dopiero zacznie dobrze płacić pracownikom. Albo najpierw skomunikować tylko duże miasta, a potem (kiedyś tam) i mniejsze ośrodki.
  
 
 
Trojan 


Posty: 4830
Skąd: Wroclaw
Wysłany: 2019-09-09, 14:14   

ciekawy wywiad Soroczyńskiego z Terlikowskim.
kim jest T. wszyscy wiedzą - ja mogę powiedzieć jedno, kompletnie nie trawię poglądów które prezentuje, ale mam do niego szacunek za to że jest dokładnie taki jaki jest.

no i czasami ma coś ciekawego do powiedzenia

http://wiadomosci.gazeta....ml#s=BoxMMtImg1
A co napiszesz w swoim ostatnim felietonie tuż przed październikowymi wyborami? Bo masz grono czytelników, którzy będą oczekiwać twojego zdania.

Czy to naprawdę tak ważne, kto wygra? Z perspektywy konserwatywnego myślenia nie jest bardzo istotne, kto rządzi w danym państwie, tylko kto sprawuje władzę nad rozrywką i kulturą. Dla prawicowca, tak samo jak lewicowca, najważniejsze powinno być rozbicie monopolu GAFA i technokratów z Doliny Krzemowej. Bo jeśli chodzi o formację moich dzieci, to nie kształtuje ich pisowski czy razemowski program w szkole, ale to, co zobaczą na Facebooku i YouTubie oraz co im pokażą filtry Google w wynikach wyszukiwania. To jest tysiąc razy ważniejsze niż Kaczyński czy ktokolwiek inny u władzy. Oto realny problem: jak zachować w dzisiejszym świecie prawdziwą debatę i możliwość kształtowania różnych postaw.

Jeśli koncerny cyfrowe będą miały coraz silniejszy monopol, najpierw odbiorą głos radykalnym katolikom czy protestantom, żeby przestali ględzić o aborcji i psuć nam humory, a później radykalnej lewicy broniącej na przykład kierowców Ubera, którzy są pozbawieni absolutnie wszystkich praw pracowniczych. Oczywiście w imię rzekomej wolności dostępu do usług. A lewica niech sobie powiewa tęczową flagą, Uberowi to nie przeszkadza, nawet da na to pieniądze.
 
 
dworkin 


Posty: 3615
Wysłany: 2019-09-09, 16:51   

Gdy to czytam, trudno mi nie czuć do Terlika pewnego respektu, a nawet sympatii. Właśnie z racji głoszonej przez niego tolerancji na odmienne poglądy oraz po prostu ludzkiego szacunku dla drugiej strony sporu. Zawsze interesowała mnie kulturalna dyskusja z osobami o przeciwnym światopoglądzie.

I choć nawet w tym wywiadzie pozostaje on dla mnie antyaborcyjnym barbarzyńcą, to w wielu innych aspektach się z nim zgadzam. Typowo lewicowych - socjalnych lub prawa pracy (sam odrzucam Ubera i jego pracowniczą logike).

No i widzisz, Romulusie, Terlik Twój człowiek, też szkaluje pisowskie zmiany w sądownictwie. Lecz sprzedałby je za jedną dobrą ustawę antyaborcyjną, jak i Ty sprzedałbyś całe 500+ oraz zwiększony dochód wcześniej wykluczonych za cofnięcie deformy wymiaru sprawiedliwości.

Terlikowski napisał/a:
Jeśli koncerny cyfrowe będą miały coraz silniejszy monopol, najpierw odbiorą głos radykalnym katolikom czy protestantom, żeby przestali ględzić o aborcji i psuć nam humory, a później radykalnej lewicy broniącej na przykład kierowców Ubera, którzy są pozbawieni absolutnie wszystkich praw pracowniczych. Oczywiście w imię rzekomej wolności dostępu do usług. A lewica niech sobie powiewa tęczową flagą, Uberowi to nie przeszkadza, nawet da na to pieniądze.

Ostatnie zdanie oddaje w sumie i moją obserwację. Wśród progresywnej warszawskiej lewicy, zwłaszcza młodej, kwestie socjalne, regulacji rynku kapitału i pracy budzą często zainteresowanie drugoplanowe lub żadne. Na pierwszym miejscu stawiają oni kwestie tożsamościowe, feminizm, prawa jednostki, multikulti. Niektórzy bez oporów oddaliby władze rynkowi i korporacjom w zamian za małżeństwa homoseksualne i refundację zmiany płci. Taka to nowoczesna lewica.
  
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 18979
Wysłany: 2019-09-09, 18:28   

Dlatego jest bez politycznego znaczenia.
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku


Posty: 18979
Wysłany: 2019-09-17, 18:36   

Oj, wrzucę to tu, ponieważ się pośmiałem solidnie. Choć nie ma z czego. Ale mnie śmieszy ostatnio wiele nieśmiesznych rzeczy. https://oko.press/mezczyzni-najbardziej-boja-sie-gejow-i-gender-kobiety-zapasci-sluzby-zdrowia-wspolny-strach-o-klimat/?fbclid=IwAR2Nbr4rXJvT6kfJRUmGiLBpcl-ugDCtm6GJgIHm_-qj2-jUUQAL2YtJX0Y
Polscy mężczyźni w swojej masie to jednak kocmołuchy intelektualne. Strach przed gejami? Oj, biedne pokurczone, powiędłe samczyki, skarlali potomkowie zwycięzców spod Cedyni, Grunwaldu, Wiednia i Warszawy. Biada, biada, biada. :mrgreen:
_________________
There must be some way out of here, said the joker to the thief,
There's too much confusion, I can't get no relief.
 
 
martva 
grzeczna dziewczynka


Posty: 1926
Wysłany: 2019-09-20, 19:30   

Ostatnio mi mignęło kilka dyskusji pod postami wyborczymi jakichś panów z Konfederacji i serio, jestem przerażona.
_________________
Potem poszłyśmy do robaków, które wiły się i kłębiły w suchej czerwonej glebie. Przewracały błoto i uśmiechały się w swój robaczy sposób, białe, tłuste i bezokie.
-Myślimy, ze słuszne jest i właściwe dla dziewczyny, by umarła. Dziewczyny muszą umierać, jeśli robaki mają jeść, jest w najwyższym stopniu słuszne, aby robaki jadły.
 
 
Sabetha 
Baba Jaga


Posty: 4368
Wysłany: 2019-09-20, 21:35   

Ja mam dysonans poznawczy za każdym razem, gdy odkrywam kolejnych fanów Konfederacji wśród swoich byłych uczniów (niektórzy nader ochoczo deklarują tę sympatię na Fejsbuczku). Z jednej strony też jestem przerażona, z drugiej wyję ze śmiechu, przypominając sobie intelektualne osiągnięcia i "patriotyzm" polegający na noszeniu okropnych dresów z deseniem wyklętym.
BTW, kandydujący panowie z Konfederacji to również materiał na niezłą opowieść, trafiają się tam kurioza nie z tej ziemi.
_________________
"Wewnątrz każde­go sta­rego człowieka tkwi młody człowiek i dzi­wi się, co się stało".
T. Pratchett "Ruchome obrazki"
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1191
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: 2019-09-20, 22:55   

No tak, to menażeria cyrkowa, jak z jakiejś amerykańskiej opowieści o teatrach osobliwości. Ale nic nowego. Czy pamiętacie, że jakże ważny dla fantastyki, niedyskutowalny autorytet i nauczyciel pokoleń czytelników Lech Jęczmyk startował niegdyś z ramienia takiego dziwotworu?
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Trojan 


Posty: 4830
Skąd: Wroclaw
Wysłany: Wczoraj 23:02   

JKM kiedyś a JKM dzisiaj to dwie różne sprawy.
 
 
bio 
Człek pod dębem

Posty: 1191
Skąd: Znad stawu w parku
Wysłany: Wczoraj 23:11   

Zastosuj do analizy faktów teorię kwantów, a odkryjesz że ulegasz złudzeniu. Fala, czy cząstka? Nic z tych rzeczy - jeden chuj.
_________________
Nie było Nieba ani Ziemi, ino jeden dumb stojał.
 
 
Fidel-F2 


Posty: 8647
Wysłany: Wczoraj 2:32   

Jęczmykowi nie można odmówić zasług ale ostatnie lata to kompletna degeneracja umysłu. Byłem kilka lat temu na spotkaniu z nim. Przez godzinę nie powiedział jednego zdania, które miałoby sens.
_________________
Jesteśmy z And alpakami
i kopyta mamy,
nie dorówna nam nikt!

Stary Ork napisał/a:
Jeśli Ziemkiewicz jest normą to trzeba spieprzać na margines
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

OGIEN I LÓD - Przystan mil/osników prozy George'a R. R. Martin'a


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group

Nasze bannery

Współpracujemy:
[ Wydawnictwo MAG | Katedra | Geniusze fantastyki | Nagroda im. Żuławskiego ]

Zaprzyjaźnione strony:
[ Fahrenheit451 | FantastaPL | Neil Gaiman blog | Ogień i Lód | Qfant ]

Strona wygenerowana w 0,18 sekundy. Zapytań do SQL: 13