Książki

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Odpowiedz do tematu
Poprzedni temat :: Następny temat
Jacek Dukaj
Autor Wiadomość
Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-07-11, 10:31   

Nie chcę mu patrzeć w portfel, ale jeśli utrzymuje się z pisania, to musi mieć jakiś niezły komfort finansowy, że go stać na to, aby spokojnie żyć i pisać kiedy ma ochotę. Chyba że gdzieś pracuje. Ale pisał kiedyś, że gra na giełdzie, buduje dom, to chyba nie jest u niego tak źle finansowo.

Plejbek 

Wysłany: 2017-07-12, 08:13   

Mi bardziej chodziło o sam proces twórczy. Wyobraź sobie, że masz Pomysł i siadasz do pisania powieści. Trzaskasz kilkaset stron, na bank ciekawie - przecież jesteś Dukajem. Rozumiem, że ewoluuje twoje podejście do tematu, ba, Ty sam ewoluujesz. Nie chce mi się jednak wierzyć, że możesz ot tak zanegować miesiące (lata) pracy i stwierdzić, że nie wiesz jak to porządnie zakończyć.
Znaczy co, byłeś nieprzytomny cały czas i pisałeś w amoku?

Może przesadzam. Może już Dukaja po prostu nie interesuje pisanie jako takie.

toto 
Saunt/Madman

Wysłany: 2017-07-12, 20:29   

Nie wiem, ale są chyba tylko trzy wytłumaczenia - Dukaj z jakiegoś powodu przestał pisać lub znacząco ograniczył czas poświęcany tej czynności; Dukaj pisze, ale nie znajduje wydawcy (w to wątpię); Dukaj pisze, ale ciągle zaczyna od nowa - nie kończy, zapisuje na dysku i tworzy kolejną iterację tekstu lub zabiera się za kolejny pomysł. Jaka jest prawda? Nie dowiemy się tego dopóki sam autor nie wyjdzie z cienia. A na to raczej nie mamy co liczyć przed premierą kolejnej książki. Co może już nie nastąpić, jeśli podejrzenia o zaprzestaniu pisania są słuszne.

Wszystko chuj
O ja wam mówię wszystko chuj
Może czasem trochę mniejszy
Ale potem jeszcze większy

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-09-05, 11:55   

W najnowszym magazynie "Książki" (od dziś w kioskach), esej Dukaja o Josephie Conradzie. Pochodzi z jakiegoś zbioru, "Condralogy" (ale nie dukajowego, chyba).

Jachu 
princeps senatus

Wysłany: 2017-09-05, 11:58   

Wchodziłem na temat z nadzieją, że Dukaj w końcu coś nowego napisał, a tu taki CH... news w sumie :badgrin:

Życie to dziwka, czytasz za mało, a potem umierasz [Stary Ork]

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-09-05, 12:19   

Esej to mało?
Zawsze coś. :mrgreen:

Romulus 
Imperator
Żniwiarz Smutku

Wysłany: 2017-09-06, 21:05   

Przeczytałem ten esej, bo najwidoczniej jestem głodny nowej twórczości Dukaja. Nawet takiej. I tekst jest mocarny. "Siłowałem się" z nim dwa wieczory. Nie dziwię się, że został wybrany do tego angielskiego, zdaje się, zbioru. Jest głęboki, przenikliwy i napisany w stylu Dukaja. Ależ się to czyta! Szczególnie odniesienia, czy spojrzenia na Conrada przez pryzmat współczesności, nowych technologii (Ficebook Live), itd. Nie napinam się, że wszystko pojąłem. Ale uczta była i tak.

Shadowmage 

Wysłany: 2017-09-06, 22:14   

Dukaj zrobił zdaje się nowe tłumaczenie "Jądra ciemności", więc jest w temacie.

Ględzenie Shadowa - mój blog

dworkin 

Wysłany: 2017-09-13, 16:06   

Ściśle rzecz biorąc, nie będzie to tłumaczenie:

Dukaj napisał/a:
Nie jestem tłumaczem. Jestem autorem Josepha Conrada piszącego Heart of Darkness dla dwudziestopierwszowiecznych polskich czytelników.

Po tym jakże satysfakcjonującym eseju aż powtórzyłem sobie Jądro Ciemności, by przygotować się na nadchodzące Coś Dukaja //spell

PS W Książkach nie cenią Zajdla ni Żuławskiego, nagród jakichś fanboyów. Wg magazynu Dukaj to: "Pisarz. Laureat Nagrody Kościelskich i Europejskiej Nagrody Literackiej za Lód. Ostatnio wydał Starość askolotla (2015)"

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-09-13, 16:08   

Coraz marniej to wygląda

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

dworkin 

Wysłany: 2017-09-13, 17:58   

Dlaczego? Deklaracja Dukaja jest idealną konsekwencją tez, jakie zawarł w swoim eseju. Oficjalnie to będzie po prostu tłumaczenie, ale twórczo, w sferze pojęć i symboli, zbyt od oryginału odległe, by być zwyczajnym przekładem języka obcego.

Po pierwsze - z artykułu wynika, że nie da się doskonale przekazać dalej transmisji z zewnątrz, bo będzie zniekształcona wiedzą, doświadczeniem i uczuciami przekazującego. Tylko pierwszy nadawca (ten z zewnątrz) niby doskonale czuje, co chce powiedzieć, ale niekoniecznie umie to przełożyć na uczucia odbiorcy. Tak samo przez ostatnie sto lat (z haczykiem) zmienił się aparat pojęciowy żyjących, nie są w stanie nie tylko idealnie przekazać, ale też idealnie zrozumieć aparatu ówczesnych. Po drugie - najdoskonalszy przekaz z ichniego na ich miał już miejsce. Polskiego tłumaczenia dokonała żyjąca ówcześnie kuzynka Conrada, przy jego wskazówkach i błogosławieństwie. Po co wyważać otwarte drzwi? Nie istnieje natomiast przekaz z ichniego na nasz. I nawet jeśli Dukaj nie zdoła tak dobrze zrozumieć ducha tamtej epoki jak Aniela Zagórska, znacznie lepiej rozumie ducha epoki tej. Jego uwielbienie Conrada i kognitywistyczna obsesja są najlepszą rekomendacją.

Bardzo ciekawy eksperyment i śmiała próba. Czekam //spell

Fidel-F2 

Wysłany: 2017-09-13, 19:32   

Cytat:
Po pierwsze - z artykułu wynika, że nie da się doskonale przekazać przekazu z zewnątrz, bo zawsze będzie zniekształcony wiedzą, doświadczeniem i uczuciami przekazującego. Tylko nadawca doskonale czuje, co chce powiedzieć. Tak samo przez ostatnie sto lat (z haczykiem) zmienił się aparat pojęciowy żyjących, nie są w stanie nie tylko idealnie przekazać, ale też idealnie zrozumieć aparatu ówczesnych. Po drugie - najdoskonalszy przekaz z ichniego na ich miał już miejsce. Polskiego tłumaczenia dokonała żyjąca ówcześnie kuzynka Conrada, przy jego wskazówkach i błogosławieństwie. Po co wyważać otwarte drzwi? Nie istnieje natomiast przekaz z ichniego na nasz. I nawet jeśli Dukaj nie zdoła tak dobrze zrozumieć ducha tamtej epoki jak Aniela Zagórska, znacznie lepiej rozumie ducha tej epoki. Jego uwielbienie Conrada i kongnitywistyczna obsesja są najlepszą rekomendacją.
z całym szacunkiem, to się nazywa papier toaletowy

Adeptus Gedeon napisał/a:
integracja w duchu stworzenia katolickiego wolnorynkowego imperium.

dziki
człowiek

Wysłany: 2017-09-17, 21:23   

Na trójce właśnie mówią o tym nowym przekładzie

Odpowiedz do tematu